تبلیغات X
سفارش بک لینک
آموزش ارز دیجیتال
لباس خواب
ابزار تادیومی
خرید بک لینک قوی
صرافی ارز دیجیتال
خرید تتر
هنگ درام
فایل گپ
بیگ بلاگ
خدمات سئو سایت
آسال تهویه قم
نسلی نو
وبینو قم
چاپ ساک دستی پارچه ای
وی رمان
ال تی پارت
چاپخانه قزوین
برسادیس
استارتاپ
خرید ملک در دبی
آموزش خلبانی


**** یــــــــــــــــــــــاری چــوار چیون بــاوری و جا ////// راسـتــــــــــی و پاکـــــــی ، نیستـــــی و رداء **** ****راگـــــــــه حقیقت شیشه بنیین نه جـــــای گـــزافن نه جای منیین**** Freedom of speech - آنچه که در مورد زلزله سرپل ذهاب تا به حالا نشنیده اید! s Freedom of speech - آنچه که در مورد زلزله سرپل ذهاب تا به حالا نشنیده اید! s
RSS

مگاه یکشنبه ۲۱آبان ۱۳۹۶ زمین لرزه ای به بزرگی ۷.۳ ریشتر در نزدیکی مرز ایران و عراق رخ داد، زمین لرزه ای که تا اکنون در آن منطقه سابقه نداشته بود. هزاران کشته و زخمی از آن حادثه به جا ماند هزاران خانواده بی سرپرست شدند. هزاران سقف بر سر آرزوهای هزاران انسان پر امید و آرزو خراب شد. بسیاری از فعالین مدنی آستین همت را به بالا زدند و از همان روزهای اول این مردم زجر دیده را تنها نگذاشتن و از لحاظ گوناگون؛ مالی، درمانی، روحی و... به این مردم کمک کردند.

ما به عنوان گروهی که در خارج از، آن مناطق بودیم همیشه شاهد آمار و اخبار ضد و نقیضی بودیم، اخباری که آمار کشته را سانسور میکرد، دوربینی که قاب تصویرش درد مردم را سانسور میکرد، مسئولینی که با وعده های دروغین امید و انگیزه میدادند به انسانهای که تمام امید و زندگیشان زیر خروارها آوار دفن شده بود.

این کوتاه مقدمه ای بود تا به اصل موضوع داستان زلزله سرپل ذهاب بپردازیم. اکنون بعد از ده ماه از این زلزله امروز به همت یکی از فعالان مدنی که از روز اول این اتفاق در درون مردم بود و از هیچ گونه کمکی دریغ نکرده بود، به اطلاعات تازه ای دست یافتیم که لازم دانستم آن را با شما در میان بگذارم.


 


در روز پانزدهم آگوست من به یکی جلسه که در مورد مسائل محیط زیستی بود دعوت شدم که در این جلسه تعدادی از فعالان حوزه محیط زیست ، مدنی و حقوق بشر در آن حضور داشتند. این جلسه در مورد مسائل که باعث شده است که چرا و چه عاملی باعث شده است که زلزله سرپل ذهاب بعد از ده ماه هنوز ادامه دارد. نظرات  اید های زیادی در میان گذاشته شد اما یکی از حاضرین جلسه که برای جمع آوردی کمک های مردمی تازگی به سوئد آمده بود پرده از یک فاجعه و یا راز بزرگی گشاد.

فرشته نظری کسی بود که از روزهای اول این اتفاق من پیگیر کارها و فعالیت هایش بودم، ایشان صبحت از یک منطقه بزرگ نظامی که کانون زلزله بود کرد. به گمان ایشان در آن محوطه  که توسط سپاه پاسداران مدت زیادی است که کنترل و نظارت میشود  اتفاقاتی افتاده است که باعث این حادثه شده است. ایشان اشاره کردند که این منطقه سالیان سال است که قرنطینه است و ادوات پیشرفته در آن منطقه مشغول فعالیت است. من یک فایل تصویری را ضمیه این متن میکنم که توسط شبکه رسمی ایران پخش شده است که نشانگر فعالیت سپاه پاسداران در عمق پانصد متری زمین است با توجه به این فایل می تواند تمام گفته های خانم نظری واقعیت داشته باشد.

https://www.facebook.com/Sardasht/videos/2087114638268830/

خانوم نظری در ادامه صبحتهایش اشاره به این موضوع کرد که سالیان سال است که سیاست حکومت جمهوری اسلامی ایران مخالفت با اقلیت های دینی است. ایشان اشاره داشتند که در این منطقه سه گروه دینی زندگی میکنند؛ "یارسان"، " اهل سنت" و " اهل تشیع" که در تقسیم کمک های مالی و توسط مردم در اقساط نقاط ایران جمع آوری میشود ، توسط سپاه پاسداران مصادره میشد و در مناطق خاصی تقسیم میشد و ایشان گفتند که همین عامل باعث شد که من قدم برای مردمی بردارم که سالهای درازی آنها را نجس و کثیف میخوانند ولی همان مردم در زمان های تنگ از جمله جنگ هشت ساله سینه را سپر گلوله کردند تا وجبی از آن خاک کم نشود.

حرفها و درد دلها و مشکلات و صحنه های ناراحت کننده ای بیان شد که در این موضوع نمیتوان آن را گنجانید.

 ایشان در پایان صحبتهایش ایگونه بیان کرد؛ حال با گذشت هشت ماه واندی از زلزله کرمانشاه اسکان زلزله زدگان با مشکلات فراوانی نظیر کمبود سرویس های بهداشتی و حمام ، مکان های کوچک جهت اسکان خانواده های پر جمعیت،  استقرار کودکان و سالمندان در چادر، وجود حیوانات و حشرات موذی ،دفع نا مناسب زباله ها و گرما هوا ، کمبود دارو ، و امکانات درمانی، و روند کند ساخت و سازها سبد غذایی ناقص شرایط را بیشتر از قبل سخت کرده، که متاسفانه شاهد آمار بالای خودکشی در این مدت کوتاه در این مناطق بوده ایم.

آمارهای خودکشی که ما در اینجا به گوشمان میرسید بعد از مدت کوتاهی توسط رسانه های دولتی تکذیب می شد اما آماری که خانم نظری از فوت چندین کودک به علت سرما، مرگ دها نوزاد در حال تولد، خودکشی دها جوان که تمام اعضای خانواده شان را از دست داده بودند و اکنون درد دیگری بر دوش آنها سنگین کرده بود و قامت استوار آنها را خم کرده  راهی به جزاز آن نیافته بودند و اقدام به خودکشی   کرده بودند.

خانم نظری اشاره داشتند که فعالین این حوزه میتوانند خیلی موثر و کار آمد باشند برای حل این مسئله و مشکلی که مردم امروزه بوجود گرانی و تورم ، با آن دست و پنجه نرم می کنند. ایشان در کلامشان را با یک جمله زیبا به اتمام رساندند؛

"دستهای که کمک میکند، مقدس تر از لب هایست است که دعا می خوانند. اکنون نیازمند کمک سبزتان هستیم و من امروز در اینجا هستم که عاجزانه از همگی شما خواهش کنم که این مردم و مشکلات را رها نکنید.

من به نوبه خود به عنوان یک گزارش گر موظف بودم که این کلام و اخبار را منعکس کنم تا بتوانیم کمکی به این شیر زن کورد کنیم تا دست پر بتواند لبخند را بر لبان مردمانی بکارد که ماه هاست که شادی و خنده با آنها قهر است.

آرزو دارم که بتوانیم کمکی کنیم تا ارزش تلاشهای این بزرگواران را داشته باشد.

15/8/2018

استکهلم  


برچسب ها :

Freedom of speech
نظرسنجي
    کدام یک از شخصیت های زیر بزرگترین ظلم در حق ایرانیان کرده؟    کدام نوع حکومت برمبنای سیاسی را خواهان هستید؟    از رفراندم کردستان عراق حمایت ...... .

درباره ما

    اول نادیده ات می گیرند. سپس مسخره ات می کنند. بعد با تو می جنگند. آنگاه تو پیروز می شوی ، همراه شو عزیز، همراه شو عزیز که این درد مشترک هرگز جدا جدا درمان نمیشود این وبلاگ به منظور روشن ساختن مشکلات مردم ایران و همچنین ظلم ها و ستم های که بر مردم روا داشته اند مخصوصا قشر کرد یارسان ایجاد شده است.
آمار وبلاگ
» بازديد امروز :1042
» افراد آنلاین :1
» کل بازدیدها :203600
» مجموع اعضا : 14
» تعداد مطالب : 677