تبلیغات X
سفارش بک لینک
آموزش ارز دیجیتال
لباس خواب
ابزار تادیومی
خرید بک لینک قوی
صرافی ارز دیجیتال
خرید تتر
هنگ درام
فایل گپ
بیگ بلاگ
خدمات سئو سایت
آسال تهویه قم
نسلی نو
وبینو قم
چاپ ساک دستی پارچه ای
وی رمان
ال تی پارت
چاپخانه قزوین
برسادیس
استارتاپ
خرید ملک در دبی
آموزش خلبانی


**** یــــــــــــــــــــــاری چــوار چیون بــاوری و جا ////// راسـتــــــــــی و پاکـــــــی ، نیستـــــی و رداء **** ****راگـــــــــه حقیقت شیشه بنیین نه جـــــای گـــزافن نه جای منیین**** Freedom of speech - اداب و ایین اهل حق s Freedom of speech - اداب و ایین اهل حق s
RSS

١:سرسپردن:هر درویش باید یک مرشد داشته باشد و ها اهل حق نیز به یک پیر سرسپارد. در ایین سرسپاری,افرادی که نماینده پنج فرشته اند پیرامون نوزاد می ایستند. برگزار کننده یک جوز هندی(جوز بویا) را به عنوان نماد سر می شکند پس انرا با یک سکه مقره بنام هویزه به او می بندند پس از این مراسم شخص سرسپرده و پیر به منزله یک خانواده بشمار می اید و ازدواج بین ان خانواده و دودمان پیر ممنوع میشود.
٢:به جم خانه رفتن:اجتماع و حمع برای اهل حق بسیار اهمیت دارد و عبادت فردی در این ایین یافت نمیشود.زیرا در ان همه دشواریها راه حل می یابند.

این احتماعات در فاصله های معین و در رابطه با اتفاقات مهممانند نام گذاری کودک,ازدواج,سرسپردن و....برگزار میشود. به عبارت دیگر ایشان در مناسک به جم خانه رفتن هر هفته در جایی گرد امده با تشریفاتی ویژه به عبارت و ورد و ذکر مخصوص به خود مشغول یشوند. کلام ها همراه اب برایشان خواندع میشود و عده حاضر را جمع و ان جمع را حم خانه در اصطلاح درویشان خانقاه میگویند.

٣:ذکر: جلسات ذکر اشتغال به ذکر در مناسبت های رسمی برگزار میشود.درویشان با استعداد.صدای ساز.به حالت خلسه و بی خودی در می ایند که در این حالت می توانند برزغال افروخته راه بروند ان را در دست بگیرند و کارهایی مانند ان انجام دهند

٤:قربانی:از مختصات این اجتماعات قربانی است. اهل حق نسبت به نماز اهمیت چندانی نمیدهند و بیشتر بجای نماز نیاز میدهند.ایشان براین باورند که با نشستن در جم خانه وو دادن نیاز مسولیت این تکلیف از انان گرفته میشود.نیاز یکی از نذرهای پنج گانه اهل حق که هدیه کوجکی است که بنده نیازمند با کمال عجز برای خدا ببرد. به ویژه در روز جمعه که ان بجای نماز یک هفته شمرده میشود. جانورانی که میتوان اب انها قربانی داد عبارتند از خروس,گوسفند,گاو اهلی و شتر,(گاو گوسفند غیر اهلی نیز مانند:گاو,گوزن,انواع گوسفندها و اهوی صحرایی) به شرطی که سالم و نر بوده پیر و ضعیف نباشد.

بنابراین دین یارسان نماز را که واجب دین اسلام است را قبول ندارد و بجای نماز نیاز دارند.

٥:شرط اقرار: به منظور کمال اخلاقی اتحاد ویژه ای میان یک یا چند مرد و یک زن شکل میگیرد که خواهر و برادر خوانده میشود و به ان شرط اقرار میگویند. پس از برگزاری ایین سرسپاری  رابطه نسبتی بین سرسپرده و پیر برقرار شدهو بمنزله خانواده بشمار می اید.


Daniar Abbasi


منابع:

جلالی.مسعود و داریوش صفوت ١٣٧٧اهل حق دایرةالمعارف

خواجه الدین.م.ع.بی.تا سرسپردگان تاریخ و شرح عقاید دینیو اداب اهل حق (یارسان)

دهخدا.ا.ع.ا لغتنامه ١٣٧٧

لسترنج.گ.١٣٧٧.محمود عرفان تاریخ جغرافیای سرزمین خلافت شرقی

زرین کوب.عبدالحسین ارزش میراث صوفیه

زکریا.قزوینی.١٣٧٣ترجمه با اضافات میرزا جهانگیر قاجار

علی نوری.علیرضا.١٣٧٩بررسی مذاهب


برچسب ها :

Freedom of speech
نظرسنجي
    کدام یک از شخصیت های زیر بزرگترین ظلم در حق ایرانیان کرده؟    کدام نوع حکومت برمبنای سیاسی را خواهان هستید؟    از رفراندم کردستان عراق حمایت ...... .

درباره ما

    اول نادیده ات می گیرند. سپس مسخره ات می کنند. بعد با تو می جنگند. آنگاه تو پیروز می شوی ، همراه شو عزیز، همراه شو عزیز که این درد مشترک هرگز جدا جدا درمان نمیشود این وبلاگ به منظور روشن ساختن مشکلات مردم ایران و همچنین ظلم ها و ستم های که بر مردم روا داشته اند مخصوصا قشر کرد یارسان ایجاد شده است.
آمار وبلاگ
» بازديد امروز :1042
» افراد آنلاین :1
» کل بازدیدها :203600
» مجموع اعضا : 14
» تعداد مطالب : 677