**** یــــــــــــــــــــــاری چــوار چیون بــاوری و جا ////// راسـتــــــــــی و پاکـــــــی ، نیستـــــی و رداء **** ****راگـــــــــه حقیقت شیشه بنیین نه جـــــای گـــزافن نه جای منیین**** Freedom of speech - حقوق شهروندی پیروان آیین یارسان Freedom of speech - حقوق شهروندی پیروان آیین یارسان
RSS

حقوق شهروندی پیروان آیین یارسان

مردمانی که خود را پیرو (آیین یاری) و یا (اهل حق)، می‌دانند به نام‌های اهل حق، آیین یاری، یارسان، کیش حقیقت، طایفه سان، کاکه‌ای و غیره نیز شناخته می‌شود. به گفته بسیاری از محققین بزرگ‌ترین اقلیت مذهبی در کشور ایران هستند؛ که در مناطق وسیعی از کشور ایران به‌ویژه در مناطق کرمانشاه (شهرستان‌های قصر شیرین، سرپل ذهاب، دالاهو، اسلام‌آباد، ماهیدشت، کرمانشاه، صحنه، دینور و حومه این شهرستان‌ها)، لرستان (بلوران واقع در جاده اسلام‌آباد غرب، پل‌دختر و نیز حومه گراب و روستاهایی از توابع نورآباد، قسمت‌هایی از بوالوفا و بخشی از طایفه ذوالنور یارسانی بوده‌اند)، کردستان، کرمان (شهرستان بردسیر و سیرجان)، همدان (شهرستان‌های کنگاور، اسدآباد، همدان و حومه آن)، زنجان، آذربایجان شرقی، شیراز، تهران و مازندران (هشتگرد، رودهن، بومهن و خود تهران و همچنین بخشی از مردم کلاردشت، کجور و روستاهای فیروزکلا از توابع کجور) زندگی می‌کنند.


پیروان آیین یارسان به دلایل گوناگون نتوانسته‌اند حتی با نام معین و مشخصی شناخته شوند. یکی از علت‌های اصلی این مسئله انحصارطلبی دین‌مدار در جامعه (اسلام)، تحقیر، تبعیض، تهدید و سرکوب سیستماتیک و مداومی بوده که چه از سوی مراجع و حکام شرع و چه توسط حاکمان مستبد و سرکوبگر محلی و مرکزی به این مردمان روا داشته اند. یکی از نتایج جانبی چنین وضعیتی بعضاً انکار و اختفای اعتقادات و منابع و کتب مذهبی این گروه است. به عنوان مثال در حالی که مراجع مذهبی اسلامی تلاش نموده‌اند تا با شیطان‌پرست خواندن طرفداران آیین یارسان، آنان را در تیر رس اذیت، آزار و سرکوب قرار دهند، در سایه خفقان حاکم وعدم وجود امکان نشر و ترویج و تبلیغ آزاد و عاری از تعقیب و تنبیه، طرفداران و مراجع این گروه نتوانسته‌اند بسیاری از متون و کتب مرجع و اعتقادی خود را چاپ و یا حتی در نشست‌ها و جمع‌های عمومی عنوان کنند و در صورت تبلیغ دین یارسان، حکومت اتهام تهدید امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی بر آن‌ها می زند که حکم آن اعدام و یا زندان‌های طولانی مدت است. امامان جمعه شیعه ضمن حضور در محدود جمخانه های (خانقاه) که در زمان قبل انقلاب اسلامی ساخته‌شده، مردم یارسان را دعوت نمودند تا دست از کفر کشیده و اسلام بیاورند. آنان آشکارا به مردمان یارسان بدون هیچ اغماضی توهین می‌کردند و از آنان می‌خواستند مسلمان شوند تا رستگار و آدم» شوند.

تاکنون مردمان یارسانی جز سرکوب و اعدام و تبعید و فقر و فلاکت و محرومیت بیشتر به‌ویژه بر جوانان چیزی نصیب آنان نشده است. به‌عنوان‌مثال در روزنامه‌ها و جراید کثیرالانتشار جمهوري اسلامي ايران نظير روزنامه آرمان، روزنامه رسالت و... بارها دین یارسان را مورد تحقیر و اهانت و بی‌حرمتی قرارگرفته است. همچنین طی سالیان گذشته چندین شهروند کُرد یارسانی ازجمله نیک مرد طاهری، محمد قنبری، حسن رضوی و احسان و مهدی فزونی( نادری نیا) در اعتراض به توهین مقامات قضایی و امنیتی به آیین یارسان و همچنین هتک حرمت و فشارهای روزافزون به شهروندان پیرو این آیین دست به خودسوزی زدند؛ اما متأسفانه با بی تفاوتی هر چه تمام‌تر باز در مورخ 27/2/2016 چند صد نفر از طرفداران حشمت‌الله فلاحت پیشه، نماینده سابق و کنونی مجلس که خود را شیعیان پیرو ولایت می‌خواندند، به تنها جمخانه باقی‌مانده پیروان آیین یارسان در شهرستان اسلام‌آباد (شاه‌آباد) واقع در استان کرمانشاه حمله کرده و با سنگ و چوب شیشه‌های آنجا را شکسته و به ساختمان و تأسیسات آنجا آسیب‌هایی‌ وارد کردند. همچنین با سر دادن شعار‌هایی‌ علیه شهروندان یارسان، فریاد سر داده‌اند که این "فرقه ضاله"  نابود باید گردد و به صورت گسترده‌ای در سطح شهر اقدام به درست کردن سبیل مصنوعی به نشانه تمسخر (یکی از نشانه‌های پیروان یارسان) و پیروان آیین یاری را مورد هتک حرمت قرار دادند. بر اساس مشاهده های شاهدان عینی، این افراد از حمایت نیروهای امنیتی و مأموران پلیس حاضر در محل برخوردار بوده‌اند. این در حالی است که هر شخصی، چه مسلمان و چه غیر مسلمان، اظهاراتی نماید که نسبت به پیامبر اسلام و دیگر چهره‏های ‏‏مقدس شیعه توهین‌آمیز تلقی گردد، می‏توان اتهام «سبّ‌النبی» را متوجه وی ساخت، بنابراین در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «سبّ‌النبی» از جرائم اعدام، محسوب می‏ شود. آشکارا نشان می‌دهند که پیروان آیین یارسان هرگز از حقوق شهروندی برابر با مردمان مسلمان برخوردار نیستند.

 هوشنگ یادگاریبرچسب ها :

Freedom of speech
نظرسنجي
    کدام یک از شخصیت های زیر بزرگترین ظلم در حق ایرانیان کرده؟    کدام نوع حکومت برمبنای سیاسی را خواهان هستید؟    از رفراندم کردستان عراق حمایت ...... .

درباره ما

    اول نادیده ات می گیرند. سپس مسخره ات می کنند. بعد با تو می جنگند. آنگاه تو پیروز می شوی ، همراه شو عزیز، همراه شو عزیز که این درد مشترک هرگز جدا جدا درمان نمیشود این وبلاگ به منظور روشن ساختن مشکلات مردم ایران و همچنین ظلم ها و ستم های که بر مردم روا داشته اند مخصوصا قشر کرد یارسان ایجاد شده است.
آمار وبلاگ
» بازديد امروز :2
» افراد آنلاین :1
» بازديد دیروز :2
» بازديد ماه :1373
» بازديدسال :13136
» کل بازدیدها :199277
» مجموع اعضا : 14
» تعداد مطالب : 671