X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيد

یورو و دلار paypal
**** یــــــــــــــــــــــاری چــوار چیون بــاوری و جا ////// راسـتــــــــــی و پاکـــــــی ، نیستـــــی و رداء **** ****راگـــــــــه حقیقت شیشه بنیین نه جـــــای گـــزافن نه جای منیین**** Freedom of speech - كردها و اسطوره ای به یادماندنی Freedom of speech - كردها و اسطوره ای به یادماندنی
RSS

این روزها همه جا از ظلم و ستم علیه کردها در فضای مجازی پخش می شد اما وقتی به نتیجه کار سازمان ها و نهادهای مدافع حقوق بشر می نگیریم جز یک سازمان بوروکراتیک با تشریفات زائد چیزی در بطن ندارند و اگر هم داشته باشند پشت سیاست های ابر قدرت ها خود را پنهان کرده است.  بايد بپذيريم كه طى ساليان متمادى كردهاى منطقه خاورميانه متحمل ظلم و ستم بسيار بوده اند و از بمباران شيميايى مناطق کردستان ایران که چند روز پس از اعلام آتش‌بس و پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت از سوی ایران با تبانی از ارتش بعثی عراق  با رژیم فعلی و یا بمباران حلبچه توسط صدام حسين  تا کشتار کردهای ترکیه و عفرین را گرفته كه نمونه اى از برخورد خصمانه کشورهای فوق با كردها بوده و سكوت جهانیان را می توان نوعی حمایت از منافع ابرقدرتها تلقی کرد را به یاد دارید هرچند نمیخواهم وارد کارنامه سیاه کشورهای ظالم علیه کردها بشوم اما با تمام وجود خواهم گفت کردها اسطوره ای به یادماندنی آفریدند.


در ایران کردها را با نگاهی تجزیه طلبانه و از زمان جنگ فی مابین ایران و عراق به عنوان خائنین به کشور قلم داد شده اند و حتی این مورد در عراق هم صدق می کند و تا کنون تحت فشارهای چند جانبه در پی این قضایا قرار گرفته اند، در تركيه نیز كردها شهروندان درجه دو به حساب مى آيند و با نگاهی اجمالی متوجه می شویم كه كردهاى تركيه چه مقدار مشكلات و محروميت هاى اجتماعى را متحمل مى شوند، الانم كه جنگ در عفرين هر روز به خود شكل تازه اى مى گيرد، اخبار دنيا از كودكانى با چهره خون الود در بيمارستان عفرين خبر مى دهند…

در ايران هم تمام مناطق كردنشین جز  محرومترین مناطق کشور به حساب مى آيند و بسی جای افسوس دارد در کشوری که خود پدیدآورنده حقوق برابر بوده است اکنون در قرن بیستم هنوز اموزش زبان مادرى و برخورداری از حق پوشش ممنوع است در حالی که اسلامی ترین کشورهای خاورمیانه با دیدی باز به این مورد نگاه کرده اند اما ما هنوز در 1400  سال پیش زندگی میکنیم. زبان هاى زيادى در جهان وجود دارد و حتى برخى از كشور ها چند زبان به رسميت مى شناسند ،مخالفت با حق اموزش زبان مادرى مخالفت با انسانيت است ،نبايد اجازه بدهيم که این زبان اسطوره ای (كردى) از بين برود.

یک نشانه بارز از رنج و محرومیت کردها در کردستان ایران كولبرى است، ضمن همدردى با خوانواده كولبرانى كه طى سالهاى گذشته قربانى شدند که مى توان گفت،نتيجه سياست تحميل فقر و گرسنگى بر كردها همین شغل پر خطر و مشقت بار كولبرى برای بقای زندگیشان است .اما حكومت ايران حتى به جويندگان نان از اين طريق با گلوله پاسخ مى دهد ،كردهای كولبرى كه با حاصل رنج يكساله و به خطر انداختن جان خود موفق به تهیه حيوان باربر شده اند ،اينگونه مورد ستم قرار مى گيرند، در سیستمی که حتی به حیوان های زبان بسته آنها نیز رحم نکردند باید افسوس خورد .

حكومت ايران حتى دليل شليك به كولبران كرد را وجود تهديد هاى امنيتى عليه كشور بيان كرده . رژيم با بستن مرزهاى كولبرى فقر و معاش را تشديد كرده و در حال حاضر روژهلات كردستان جز بيكار ترين مناطق ايران است که ماهیت شونیستی حکومت را با استناد به این رفتارها علیه کردها را به وضوح به تصویر کشیده است.

در بعضى كشورها مثل سوريه به دليل اينكه كردها عرب نبودند حكومت مرزى از اعطاى هويت به اين مردمان خود دارى مى كرد که در اين ميان براى كردها مفهومى غريب وجود دارد ،با توجه به همه اين تلخى ها ،نااميدی و سر خوردگى، مبارزه و اوارگى ،زجر و فقر در كنار ظلالت و انفال با چاشنى خردل هم انها را نا اميد نساخت پس امروز هم با وجود اینکه زمین و خاک کردستان دستخوش بلایای طبیعی و انسانی ای که کوه را با آن عظمت مثال زدنی اش را نصف کرده است، اما کردها همچنان با تکیه با اراده خویش در مقابل این مشکلات ایستاده اند و به جهانیان نشان خواهند داد که این اسطوه کردها به یادماندنی خواهد بود.

كردها اكنون نبايد از نداشتن حق و حقوق فعلی خود ،سرخورده و ناراحت باشند با توجه به اين دلايل بهتر است به فكر اتحاد برای رسیدن هرچه زودتر به خواسته های خود باشند و از تفرقه ها و نفاق هایی که به سود حکومت های حاکم بر آنها می انجامد خودداری کرده و مى توان گفت تا زمانى كه راهكار منطقى براى حل اين بحران ها وجود نداشته باشد قطعا مناطق كرد نشين هر روز ابستن جنگ ها و درگيرى هاى مختلف خواهد بود .

ايا مى شود باور كرد كه قوم و يا طايفه اى كه از حق و حقوق مساوى با ديگران در يك كشور بر خوردار مى باشند به فكر جدايى بيافتند؟

كرد ها در هر جاى دنيا كه باشند يك ملت اند ،يك ملت پراكنده و سرگردان و در صورتى ارام مى گيرد كه خودشان سکان سرنوشتشان را در دست بگیرند هرچند كردها ديگر چيزى براى از دست دادن ندارند و بايد نقطه پايانى براى اين ظلم ها بگذارند .


كردها عليه هيچكس شمشير نخواهند كشيد و همراه با تمامی قشرها ، باورها و نژادها یک زندگی مسالمت آمیز داشته اند مگر اینکه آنها را به بند و زجر وا دارند که این خلاف تفکر فکری کردهای قهرمان است .همه از سرافرازى كردها مى ترسند ،بگذار بترسند ،اما ما شاخه ى همخون خود را رها نخواهيم كرد ،من بعيد مى دانم در هيچ جاى جهان چنين همدلى ميان مردم حاكم باشد كه در كردها ست .

زنده باد ملت كرد -زنده باد ازادى


مرجان بهرامی


3/1/208

یارسان مدیا


برچسب ها :

Freedom of speech
نظرسنجي
    کدام یک از شخصیت های زیر بزرگترین ظلم در حق ایرانیان کرده؟    کدام نوع حکومت برمبنای سیاسی را خواهان هستید؟    از رفراندم کردستان عراق حمایت ...... .

درباره ما

    اول نادیده ات می گیرند. سپس مسخره ات می کنند. بعد با تو می جنگند. آنگاه تو پیروز می شوی ، همراه شو عزیز، همراه شو عزیز که این درد مشترک هرگز جدا جدا درمان نمیشود این وبلاگ به منظور روشن ساختن مشکلات مردم ایران و همچنین ظلم ها و ستم های که بر مردم روا داشته اند مخصوصا قشر کرد یارسان ایجاد شده است.
آمار وبلاگ
» بازديد امروز :42
» افراد آنلاین :2
» بازديد دیروز :25
» بازديد ماه :535
» بازديدسال :11510
» کل بازدیدها :197651
» مجموع اعضا : 14
» تعداد مطالب : 0