X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيد

یورو و دلار paypal
**** یــــــــــــــــــــــاری چــوار چیون بــاوری و جا ////// راسـتــــــــــی و پاکـــــــی ، نیستـــــی و رداء **** ****راگـــــــــه حقیقت شیشه بنیین نه جـــــای گـــزافن نه جای منیین**** Freedom of speech - چاقوی کرند غلاف می‌شود Freedom of speech - چاقوی کرند غلاف می‌شود
RSS

چاقوی کرند غلاف می‌شود

شهرستان دالاهو (کرند) یکی از قدیمی‌ترین مراکز صنایع‌دستی در کشور ایران می‌باشد که اکثریت غالب جمعیت آن مردمان یارسانی هستند. در طول سده‌های گذشته، علیرغم مشقات بسیار، بخش قابل‌توجهی از مردم به ساخت‌وساز انواع صنایع‌دستی اشتغال داشته‌اند. با تشدید فشارها و سنگین‌تر شدن بار زندگی و امرار معاش کارگران و ورشکست شدن صاحبان خرده پای کارگاه‌های این بخش و نهایتاً بی‌توجهی و عدم‌حمایت دولت و نهادهای مختلف مربوطه به این مسائل، عملاً این صنایع در حال نابودی می‌باشند. صدها کارگری که در این صنایع به کار مشغول‌اند از هیچ‌گونه تسهیلات و امکانات دولتی و بیمه و قوانین ناظر بر بهداشت و سلامت کار برخوردار نیستند.


مثال صنایع‌دستی چاقوسازی کرند

 

ورشکستگی اغلب صنعتگران چاقوسازی کرند غرب، دست مردمان این دیار را از ثبت ملی و جهانی این صنعت 3 هزار ساله کوتاه کرده است و به زودی چاقوی کرند غرب هم غلاف می‌شود.

تعداد کارگاه‌های فعال در رشته چاقوسازی در شهرستان دالاهو (کرند غرب) که با برند زنجان رقابت می‌کند یکی پس از دیگری در حال تعطیلی هستند و با این روند تا چند سال آتی شاید دیگر خبری از این صنعت دستی در شهرستان دالاهو (کرند غرب) نباشد.

ثبت ملی و جهانی این صنایع‌دستی در بازار سازی و شناساندن آن‌ها به دنیا یک گام بزرگ برای احیای این صنعت رو به فراموشی است، اما سریال ناکامی صنایع‌دستی مناطق محل زندگی پیروان یارسانی در ثبت جهانی آن‌ها به نام مردمانش همچنان ادامه دارد و هر بار شاهد هستیم که یکی از صنایع‌دستی محل زندگی یارسانی‌ها در غرب کشور به نام دیگر استان‌ها به ثبت می‌رسد و این بار نیز قرعه به نام چاقوسازی کرند افتاده است. صنعتی که تلاشگران یارسانی آن با وجود تمام ناملایمات و در کورسوی امید هنوز چراغ آن را روشن نگه داشته‌اند. با حمایت از صنعت چاقوسازی در شهرستان دالاهو ظرفیت تبدیل‌شدن به یک قطب تجاری را در غرب کشور را دارد؛ اما متأسفانه چون اکثریت غالب مردم شهرستان دالاهو (کرند غرب) یارسانی هستند مورد توجه و حمایت قرار نگرفته است.

هوشنگ یادگاری 
برچسب ها :

Freedom of speech
نظرسنجي
    کدام یک از شخصیت های زیر بزرگترین ظلم در حق ایرانیان کرده؟    کدام نوع حکومت برمبنای سیاسی را خواهان هستید؟    از رفراندم کردستان عراق حمایت ...... .

درباره ما

    اول نادیده ات می گیرند. سپس مسخره ات می کنند. بعد با تو می جنگند. آنگاه تو پیروز می شوی ، همراه شو عزیز، همراه شو عزیز که این درد مشترک هرگز جدا جدا درمان نمیشود این وبلاگ به منظور روشن ساختن مشکلات مردم ایران و همچنین ظلم ها و ستم های که بر مردم روا داشته اند مخصوصا قشر کرد یارسان ایجاد شده است.
آمار وبلاگ
» بازديد امروز :235
» افراد آنلاین :3
» بازديد دیروز :24
» بازديد ماه :373
» بازديدسال :11348
» کل بازدیدها :197489
» مجموع اعضا : 14
» تعداد مطالب : 0