X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيد

یورو و دلار paypal
**** یــــــــــــــــــــــاری چــوار چیون بــاوری و جا ////// راسـتــــــــــی و پاکـــــــی ، نیستـــــی و رداء **** ****راگـــــــــه حقیقت شیشه بنیین نه جـــــای گـــزافن نه جای منیین**** Freedom of speech - تظاهرات ۱۳۹۶ ایران مجموعه اعتراضات رهبری‌نشده و حزب‌ناگرا Freedom of speech - تظاهرات ۱۳۹۶ ایران مجموعه اعتراضات رهبری‌نشده و حزب‌ناگرا
RSS

تظاهرات ۱۳۹۶ ایران مجموعه اعتراضات رهبری‌نشده و حزب‌ناگرا در سراسر ایران است که از ۷ دی ۱۳۹۶ (۲۸ دسامبر ۲۰۱۷) ازمشهد و شهرهای بزرگ استان خراسان آغاز شد. فراخوان شرکت در این تظاهرات که در آغاز «نه به گرانی» (پویش اعتراضات و تجمع مردمی) واعتراض به سیاست‌های دولت حسن روحانی نامیده شد، در شبکه‌های اجتماعی انجام گرفت، ابتدا با خواست‌هایی اقتصادی، علیه فساد گستردهٔ دولتی-حکومتی و میزان بالای بیکاری بود؛ اما با فراخوان‌های بیشتر، دامنهٔ همگانی آن فراتر از مشکلات اقتصادی رفت و مخالفت‌ها با نظام سیاسی ایران به‌ویژه علیه ولایت فقیه و مقام‌دار آن، علی خامنه‌ای را نیز دربرگرفت.


از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

مقامات کشور با بستن چشم خود بر حقایقی چون مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم که در صدا و سیمای خود نظام به ویژه در دوران انتخابات ریاست جمهوری مطرح می شود و همچنین انگشت گذاشتن بر دشمنان خارجی در این خیزش عظیم مردمی و اخطار به کل نظام به جای پاسخگویی به مردم، بر زخم این مردم نمک می پاشند و آنها را آماده و تحریکشان می کنند برای یک انقلابی بزرگ. از این همه تبعیض و بی عدالتی و فقدان آزادی و فقر و گرسنگی و بی خانمانی و ظلم و ستم و تحقیر و رشوه و دزدی میلیاردی و … سوال این است که از وضع اقتصادی سیاسی مردم جامعه خود خبر ندارند؟!!! آنهایی که از کوچکترین مسائل خانمها باخبرند و خود را درهمه چیز آنها دخالت می دهند!!! به جای کشتن جوانان ایرانی در خیابانها و زندانها از آنها دعوت کنند در صدا و سیما و بپرسند دردتان چیست؟!!! خواسته هایتان چیست؟!!! آیا در طول 39 سال یکبار چنین کاری کرده اند؟!!! کسانیکه خود بهتر از همه می دانند عاقبت دیکتاتورها را!


با این وجود دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد. همچنین مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. دیگر احزاب و اشخاص مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.


درخصوص این اعتراضات باید گفت که گستردگی و پراکندگی در کشور و ماهیت ضدحکومتی، از ویژگی‌های آن هستند. تعیین شمار معترضان امکان‌پذیر نبود. بر اساس گزارش‌ها تا ۱۵ دی دست کم ۱۷۰۰ تن در این اعتراض‌ها در ۹ استان و در حدود ۱۰۰ شهر ایران بازداشت شده‌اند. طبق گزارش جدیدتر، تا ۱۹ دی بیش از ۳۷۰۰ تن در جریان این اعتراضات بازداشت شده‌اند.


در حالیکه تحلیلگران بر سر آغاز اعتراض های اخیر به خاطر مشکلات اقتصادی اتفاق نظر دارند، رهبر جمهوری اسلامی ایران در تازه ترین موضع گیری، مدعی شد سازماندهی این اعتراض ها توسط یک «دولت خرپول» منطقه بوده است.

علی خامنه ای روز سه شنبه ۱۹ دی در یک دیدار عمومی با متهم کردن آمریکا، بریتانیا و اسرائیل، گفت از چند ماه پیش برای اعتراض در شهرهای کوچک ایران نقشه کشیده اند.


آقای خامنه ای اسم کشوری که پشت این اعتراضات بوده را نبرده اما گفته یکی از «دولت‌های خرپول اطراف خلیج فارس» بود. به نظر می رسد اشاره او به عربستان سعودی بود. تهران و ریاض در چند سال اخیر روابط پر تنشی دارند و یکدیگر را به مداخله در امور هم متهم می کنند.

در حالی رهبر جمهوری اسلامی ایران انگشت اتهام را به سوی کشورهای خارجی گرفته که اعتراضات اخیر، با انگیزه های مشکلات اقتصادی روز هفتم دیماه از شهر مشهد که از شهرهای بزرگ و مذهبی ایران است شروع شد. حتی دولت روحانی می گوید برخی نزدیکان رهبر از جمله احمد علم الهدی امام جمعه این شهر و همچنین ابراهیم رئیسی متولی آستان قدس رضوی محرک این تجمع بودند.

یک هفته اعتراضات گسترده در ایران با خشونت نیروهای پلیس روبرو شد و بیش از ۲۰ کشته و حدود ۱۷۰۰ بازداشتی برجای گذاشت. حکومت ایران با سرکوب معترضان، سعی دارد مانع حضور آنها در خیابان شود.

همچنین مقام های ایران اختلال در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.


پیام اژبر


سوئد


12/1/2018


برچسب ها :

Freedom of speech
نظرسنجي
    کدام یک از شخصیت های زیر بزرگترین ظلم در حق ایرانیان کرده؟



    کدام نوع حکومت برمبنای سیاسی را خواهان هستید؟







    از رفراندم کردستان عراق حمایت ...... .

درباره ما

    اول نادیده ات می گیرند. سپس مسخره ات می کنند. بعد با تو می جنگند. آنگاه تو پیروز می شوی ، همراه شو عزیز، همراه شو عزیز که این درد مشترک هرگز جدا جدا درمان نمیشود این وبلاگ به منظور روشن ساختن مشکلات مردم ایران و همچنین ظلم ها و ستم های که بر مردم روا داشته اند مخصوصا قشر کرد یارسان ایجاد شده است.
آمار وبلاگ
» بازديد امروز :248
» افراد آنلاین :2
» بازديد دیروز :24
» بازديد ماه :386
» بازديدسال :11361
» کل بازدیدها :197502
» مجموع اعضا : 14
» تعداد مطالب : 0