X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيد

یورو و دلار paypal
**** یــــــــــــــــــــــاری چــوار چیون بــاوری و جا ////// راسـتــــــــــی و پاکـــــــی ، نیستـــــی و رداء **** ****راگـــــــــه حقیقت شیشه بنیین نه جـــــای گـــزافن نه جای منیین**** Freedom of speech - جمهوری اسلامی ناقض حقوق یارسان در ایران Freedom of speech - جمهوری اسلامی ناقض حقوق یارسان در ایران
RSS

من فرهاد مهرابی یک جوان یارسانی هستم و در خانواده معتقد به ائین یارسان متولد شده ام و به صورت آزاد و بدور از اجبار دین یارسان را انتخاب کرده ام و هم اکنون قصد دارم که تا در چند خط ذره‌ای از مشکلات جامعه یارسان در ایران را بیان کنم.

ما از هر سو در ایران تحت ظلم و نا برابری تبعیض نژادی و محاصره اقتصادی قرار داریم که اگر انصاف را روا داریم بیگانه و اشنا دلش برای انچه که بر ما پیروان آیین یارسان گذشته خواهد سوخت .از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران ما کافریم ولی چنین چیزی حقیقت ندارد.و دین یارسان بر اساس صلح و دوستی است که از اسمش هم معلومه یار به معنایی دوست وسان به معنای سلطان است و به این خاطر به ما یارسانی میگویند .
( اصول دین یارسان راستی، پاکی، نیستی و ردا میباشد.)
اما بهتر است که از مباحث الهیاتی گذر کنیم، با در نظر گرفتن این فرضیه ایا ابتدایی ترین حقوق انسانی ما در ایران زیر سلطله جمهوری سرکوبگر اسلامی ایران رعایت میشود؟
یارسانی ها از بسیاری از حقوقشان مثل حق تحصیل ، حق شهروندی ،و تشکیل محافل رسمی یارسانی ،حق به زبان اوردن اعتقاد و ابراز نظرشان ،و حق کار حتی در پایین ترین سطوح دولتی نیز محرومند .از ان گذشته نگاهی که بر انها می شود نگاهی مملو از تبعیض و تعصب است.
من تصمیم به نگارش این مطلب گرفتم چون صدای من صدای حق طلبی و انسان دوستی است و چه بسا که حداقل دیگر شاهد این نباشیم که به مردم یارسان بی حرمتی شود ،تمام حرف من این است که چرا جمهوری اسلامی ایران وجود ما را در ایران خطرناک میداند و با ما دشمنی میکند؟به چه دلیلی به ما احانت و بی احترامی میکند‌؟چرا ما باید به خاطر عقیده و باورمان تحت تعقیب و سخت ترین شکنجه ها قرار بگیرم؟
سه تن از جوانان یارسانی به اسامی نيكمرد طاهري، حسن رضوي، محمد قنبري به خاطر رعایت نشدن حقوق شهروندیشان خود را به اتش کشیدند و این به خاطر هتک حرمت و فشارهای روانی بود که از سوی جمهوری اسلامی ایران به انها تحمیل شد،جوانان یارسانی دچار افسردگی شده اند امید برای ادامه زندگی در مناطق یارسان نشین کم رنگ شده است فقر و بیکاری و معضلات اجتماعی فراوانی در مناطقی که پیروان ایین یارسان در ان سکنی کرده اند بیداد میکند و اینها همه بخاطر وجود حکومت جمهوری اسلامی ایران میباشد نزدیک به چهار دهه از عمر ننگین رژیم اسلامی ایران میگذرد، در این مدت مردم فقیرتر شده اند سفره مردم کوچکتر شده،دزدی و اختلاس در کشور روز به روز زیادتر میشود، اینها تقریبا دردهای مشترک تمام ایرانیان است اما متاسفانه برای یارسانیها اوضاع وخیم تر شده و جدیدا در صدا و سیما و رادیو به صورت علنی به انها توهین میشود و انها را کافر و نجس میخوانند. در مدت هشت سال جنگ ایران با عراق یارسانیها همواره دوشادوش دوش دیگر مردم ایران جنگیدند و حاضر نشدند که یک وجب از خاک خود را به دشمنان بدهند، بله همین یارسانیها هزاران شهید و جانباز برای ایران دادند و امروز در ایران از طرف جامعه روحانیت غریبه قلم داد میشوند و از ابتدایی ترین حقوق شهروندی محروم هستند.

طبق اصل 13 قانون اساسی در ایران که به دست خود حاکمان ناقض حقوق بشر در ایران نوشته شده است باید تمام اقلیتهای دینی در ایران به رسمیت شناخته شوند، ولی جمهوری اسلامی ایران این اصل را زیر پا گذاشته و این در حالی است پیروان ایین یارسان که بزرگترین اقلیت دینی بعد از مسلمان در ایران هستند و در مدت ۳۸ سال عمر ننگین جمهوری اسلامی ایران حتی یک نماینده در مجلس شورای اسلامی هم نداشته اند. جوانان یارسانی که برای انجام خدمت سربازی و دفاع از مرز و بوم خود داوطلبانه به خدمت سربازی میروند مورد توهین قرارمیگیرن و بار ها مشاهده شده سبیل سربازهای یارستانی که نشانه شرف و غیرت برای پیروان ایین یارسان محسوب میشود را تراشیده اند، و آنان را مورد ظلم و ستم قرار داده اند. من در این چند خط که نوشته ام قصد داشتم تا نشان دهم که چگونه جامعه یارسان در ایران از طرف دولت و جامعه روحانیت مورد ظلم و ستم و نابرابری قرار میگیرد.
امید من این است که ما یارسانی ها در کنار مردم ایران بتوانیم یک زندگی خوب و انسانی داشته باشیم و تا محقق شدن خواسته های بحق خود از هیچ تلاشی کوتاه نخواهیم امد.به امید روزی که در هیچ جای دنیا شاهد این نباشیم که افراد بخاطر اعتقاد و باورهایشان مورد ظلم و ستم و نابرابری اجتماعی قرار بگیرند.

فرهاد مهرابی عضو سازمان دموکراتیک یارسان
28/03/2018


برچسب ها :

Freedom of speech
نظرسنجي
    کدام یک از شخصیت های زیر بزرگترین ظلم در حق ایرانیان کرده؟    کدام نوع حکومت برمبنای سیاسی را خواهان هستید؟    از رفراندم کردستان عراق حمایت ...... .

درباره ما

    اول نادیده ات می گیرند. سپس مسخره ات می کنند. بعد با تو می جنگند. آنگاه تو پیروز می شوی ، همراه شو عزیز، همراه شو عزیز که این درد مشترک هرگز جدا جدا درمان نمیشود این وبلاگ به منظور روشن ساختن مشکلات مردم ایران و همچنین ظلم ها و ستم های که بر مردم روا داشته اند مخصوصا قشر کرد یارسان ایجاد شده است.
آمار وبلاگ
» بازديد امروز :91
» افراد آنلاین :2
» بازديد دیروز :25
» بازديد ماه :584
» بازديدسال :11559
» کل بازدیدها :197700
» مجموع اعضا : 14
» تعداد مطالب : 0