X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيد

یورو و دلار paypal
Freedom of speech - آرشیو 1397/3

چاقوی کرند غلاف می‌شود

دسته بندی : <-ArchiveEntryCategory->,

چاقوی کرند غلاف می‌شود

شهرستان دالاهو (کرند) یکی از قدیمی‌ترین مراکز صنایع‌دستی در کشور ایران می‌باشد که اکثریت غالب جمعیت آن مردمان یارسانی هستند. در طول سده‌های گذشته، علیرغم مشقات بسیار، بخش قابل‌توجهی از مردم به ساخت‌وساز انواع صنایع‌دستی اشتغال داشته‌اند. با تشدید فشارها و سنگین‌تر شدن بار زندگی و امرار معاش کارگران و ورشکست شدن صاحبان خرده پای کارگاه‌های این بخش و نهایتاً بی‌توجهی و عدم‌حمایت دولت و نهادهای مختلف مربوطه به این مسائل، عملاً این صنایع در حال نابودی می‌باشند. صدها کارگری که در این صنایع به کار مشغول‌اند از هیچ‌گونه تسهیلات و امکانات دولتی و بیمه و قوانین ناظر بر بهداشت و سلامت کار برخوردار نیستند.برچسب‌ها :
ادامه مطلب ... نویسنده: | نسخه قابل چاپ | 1397/03/25 - | 1 2 3 4 5 | اشتراک گذاری :

یکشنبه 21آبان 1396ساعت21:48(یکشنبه خونین)


تاریخی که نه تنها در تاریخ، ماندگار خواهد شد بلکه در ذهن خیلی ها نیز حکاکی شده اشت .

بله شاید متوجه شده اید! بله دقیقا زلزله کرمانشاه ،زلزله‌ای که زمین زادگاه وخاطرات کوچیکم را لرزاند سقف آرزو خیلی ها که آرزوی سقفی را داشتند را نابود کرد زلزله ای که خیلی از قلبها را لرزاند خیلی از وجدانها رابیدار کرد ولی با وجود قدرت زیادش نتوانست قلب خیلی از انسانهای که دستشان میرسد را بلرزاند .

من ادریس مهرابی 28 ساله از شهرخاک گرفته و غبار آلود سرپل ذهاب هستم شهری که یادگار خاطرات کودکی من و زخم 8 سال جنگ تحمیلی(تجاوز و قدرت طلبی خمینی) و اکنون ویران شده زلزله ای است که دوباره رنگ غم واندوه را به خود گرفته است.من از دیاری با شما سخن میگویم که قبل از زلزله شاید کمترکسی اسم از آن را نشنیده بود دیاری که چندین دهه رنج وفشار وتبعیض رابه چشم خود دیده است وهر روز زلزله ای چندین ریشتری را تجربه کرده بودند من از روستاهای یارسان نشین سرپل ذهاب سخن می گویم جای که تمام دارایی آنها چراغ نفت سوز وموکت پینه خورده ودستان ترک خورده بوده.

من از دیاری با شما سخن می گویم چرخه اقتصادی آنها سهام عدالتی است که به خیال حاکمان سهم عدالت درمان آن دیار 80هزار تومن ماهیانه است که با هزار ترس واسترس به حساب آنها واریز میشود واکنون خانه کاه گلی آرزو هایشان باخاک زمین که فرش زیر پایشان بود یکی کرده است دیاری که اگر دوربین های خبرنگاران آنها را به تصویری کشیدند شاید به ذهن هیچ کس هم نمی رسید که مردمانی با این صلاح زندگی در کنار آنها زندگی می کنند.

آبان خون وخاک گذشت، عزیزانمان بدون کفن دفن شدند مرمانی مات و محبوت دلهای نگران چشم های گرایان که قلب هر انسانی را به درد می آورد بله دقیقا منظورم انسان است خیلی ها فقط اسم انسان را به یدک می کشند حاکمانی که زلزله 7/3ریشتر هم نتوانتست دل سنگ آنها را به درد آورد اشک های کودک پنج ساله برای مادر و پدرش هیچ ثاتیری برای آنها نداشت .

چنان چه که در گذشته دیدید مردم زلزله زده کرمانشاه در زمستان به آنها هیچ کمکی نکردند وزلزله خانماسوز کرمانشاهان وچند هزار ده و دهکده اطراف آن مانند مصیبت های طبیعی گذشته مردم بی پناه و سوگواری در سرمای کشنده زمستانی کرمانشاه وسرپل ذهاب و قصرشیرین بدون آب و خوارک وچادر وپوشاک گرم در میان سرما شدید با مرگ دست وپنجه نرم می کردند وحتی امکان به خاک سپردن مرده ها و درمان مجروحان وزخمی ها خود را نداشتن وحال که الان میبینیدمشکلاتی که الان مردم زلزله زده کرمانشاه دارند با گرمای تابستان سر می کنند نبود سرویسهای بهداشتی وامکانات بهداشتی باعث به وجود آمدن بیماریهای پوستی شده است که روز به روز در حال گسترش است واگر زودتر اقدامی نشود شاید ترمیم آن یا درمان آن غیر ممکن شود . سرپل ذهاب را به گرمای تابستان آن می شناسند مردمانی که با سرمای استخوان سوز زمستان سر کردند اکنون در زیر چادرهای گرمای تابستان را درحالی تجربه می کنند که آقایان دولت زیر کولر گازی به فکر افطاری میلیونی خود هستند.واقعا خیلی ظلمه گرمایی که بعضی وقتها تا 50درجه میرود چنان چه که شاهدید این مردم زلزله زده بدون توجه به کمک های جمهوری اسلامی دارن به سختی زندگیشون میکنند بیشتر آنها زیر چادر زندگی میکنن وبرای آنها خیلی سخته بدون کولر با این گرمای بیش از حد زیر چادر زندگی می کنند مشکلات مردم زلزله زده بیشتر از ایناست حتی چندی پیش نیز شاهد اتش سوزی چندین چادر در قسمت سرپل ذهاب بودیم که تنها امید وسرپناه آنها این بار دود شد ودیگر زمین فرش زیر پایشان وآسمان سقف آنها شده است.


ادریس مهرابی


6/9/2018


برچسب‌ها :
نویسنده: admin | نسخه قابل چاپ | 1397/03/19 - | 1 2 3 4 5 | اشتراک گذاری :

زنان آسیب پذیر ترین قشر جامعه

دسته بندی : <-ArchiveEntryCategory->,

نان شهر کلمه بخش بوشکان استان بوشهر، افزون بر مادر بودن گاه جای خالی پدران خانواده را نیز پر می‌کنند. بیکاری، طلاق و متارکه، مهاجرت مردان به دنبال یافتن منبع درآمد بهتر و فوت همسر از مهم‌ترین دلایل اشتغال زنان به‌ویژه در مشاغل سخت است، بیشتر این زنان برای کسب درآمد به دامداری، کار در مزرعه روی می‌آورند. فعالیت روزانه‌ زنان سرپرست خانواده در فاصله‌ ۴ تا ۵ صبح آغاز می‌شود و با غروب آفتاب به پایان می‌رسد. تامین هزینه‌های رایج زندگی از خوراک و پوشاک تا نگهداری از فرزندان و تلاش برای تاب آوردن در برابر ناملایمات زندگی از وظایف ابتدایی این زنان در خانه و جامعه است.

 مجموعه‌ پیش‌رو، روایتی چهارگانه از زنانی است که هریک قصه‌ای ناگفته اما شنیدنی از دشواری‌های زندگی زنانه در مناطق محروم دارند..


بیش از دو ماه از فاجعه زلزله کرمانشاه می‌گذرد. این روزها برای مردم کرمانشاه لبریز از غم و رنج از دست دادن عزیزان و دارایی‌شان وامید و تلاش برای بازگشت مجدد به زندگی است. زلزله یا هر بلای طبیعی دیگر تأثیر متفاوتی بر زنان و مردان می گذارد. زنان به دلیل مسائل بیولوژیکی و تفاوت های روانی و اجتماعی و هنجارهای فرهنگی رایج، نسبت به مردان آسیب پذیرترند. احساس ناامنی، ترس، نداشتن سرپناه امن و تمیز، وضعیت ناسالم بهداشتی، تجربه زندگی در چادر، پرستاری و مراقبت از همسر و فرزندان و والدین مصدوم، از دست دادن دارایی یا پس انداز و بسیاری تجارب دیگر در بیشتر زنان زلزله زده‌ی کرمانشاه وجو دارد که اثرات ناشی از آن تا مدت ها در روحیه و رفتارشان باقی خواهد ماند. با این حال به دلیل خصلت از خودگذشتگی مادرانه، در این شرایط بحرانی نیز اولویت را به همسر و فرزندان خود می دهند.

مرجان


برچسب‌ها :
نویسنده: | نسخه قابل چاپ | 1397/03/04 - | 1 2 3 4 5 | اشتراک گذاری :

معاون پرورشی دبستان گلستان در آبادان موی یک  دختر ۱۲ ساله کورد را به بهانه بیرون بودن از مقعنه با قیچی از تە زدە است. خانواده دانش‌آموز شکایت کرده‌اند و وضعیت روحی این دختر نامناسب می باشد.


بە گزارش رسیدە بە سازمان حقوق بشری ”هەنگاو“، این حادثە در تاریخ ١٦ اردیبهشت ماه روی دادە است، اما با چند روز تاخیر رسانەای شدە است.


این کودک کورد با هویت ”نرگس“ کە در مقطع ششم دبستان گلستان واقع در آبادان مشغول تحصیل بودە است.


روز گذشتە، اعظم قاسمی‌زاده، رئیس اداره آموزش و پرورش آبادان گفتە بود کە ” متاسفانه روز ۱۶ اردیبهشت‌، معاون پرورشی این دبستان در اقدامی بسیار غیرمنطقی، خلاف موازین تربیتی و غیرقانونی، با بردن این دانش‌آموز به دفتر مدرسه، او را به چیدن موی سر تهدید کرد و سپس با یک قیچی حدود دو سانت از انتهای موی پشت سر این دانش‌آموز را به صورت نامرتب برید“.


اما مروارید خواهر نرگس امروز طی مصاحبەای با ”شهروند“ گفتە است کە ما اصلتا کورد هستیم و ضمن رد ادعاهای رئیس آموزش و رورش گفتە است کە موهای خواهرم را از تە زدەاند در حالی کە موهایش تا بالای کمرش بودە است.


قاسمی زادە همچنین گفتە بود کە فرد خطاکار اخراج و تعلیق از خدمت شده و دو پرونده در دادستانی آبادان و هیات تخلف آموزش و پرورش استان در این زمینه تشکیل شده است.


خواهر نرگس همچنین گفتە است کە بعد از اين ماجرا مسئولان مدرسه به منزل ما آمدند و اجازه نمی‌دادند در مورد اين مسأله با جايي صحبت كنيم. بارها با مدیر آموزش‌وپرورش و رئیس کلانتری و... برای گرفتن رضايت به منزل ما مراجعه كردند. 


برچسب‌ها :
نویسنده: | نسخه قابل چاپ | 1397/03/04 - | 1 2 3 4 5 | اشتراک گذاری :

پیوستن به خانواده های زندانیان سیاسی

دسته بندی : <-ArchiveEntryCategory->,

آتنا و گلرخ از روز شنبه ۲۱ بهمن دست به اعتصاب غذای خشک زده‌اند. جان آتنا دائمی و گلرخ ایرایی در خطر جدی است!


به فراخوان تجمع خانواده‌های زندانیان سیاسی، بازداشت شدگان و کشته شدگان اعتراضات اخیر روز سه شنبه در مقابل زندان اوین بپیوندیم!


دیشب ۲۱ بهمن حال آتنا به وخامت گرایید و فشار خونش بشدت افت کرد. همبندیهایش به سلول او رفتند و از او خواستند به اعتصابش پایان بدهد اما آتنا اعلام گرد که تا رسیدن به خواسته‌اش اعتصابش را ادامه خواهد داد.


آتنا دائمی و گلرخ ایرایی در اعتراض به انتقالشان از زندان اوین به قرچک ورامین از روز شنبه ۱۴ بهمن دست به اعتصاب غذا زده‌اند.جمهوری اسلامی بطور سیستماتیک با پاپوش دوزی و پرونده سازی علیه مدافعین حقوق انسانی و مردم عاصی از فقر و گرسنگی و بی‌عدالتی دست به دستگیری و شکنجه و تهدید زده است. قتلهای خاموش در زندان تحت نام «خودکشی» و اعلام احکام اعدام برای رامین حسین پناهی و هدایت عبدالله پور ادامه همین سیاست برای خاموش کردن اعتراضات مردم است.


مردم شرافت‌مند و آزادی‌خواه، سازمانها و نهادهای مدافع آزادی زندانیان سیاسی


با تحت فشار گذاشتن مقامات جمهوری اسلامی، مانع از یک خطر جدی شوید! جان آتنا و گلرخ را نجات دهید!


در کنار خانواده آتنا دائمی ،گلرخ ایرایی و سهیل عربی در مقابل زندان اوین تجمع کنید. آتنا، گلرخ و سهیل و سایر زندانیان سیاسی هر چه سریع‌تر باید آزاد شوند و تحت مراقبت‌های ویژه و اضطراری پزشکی قرار گیرند.


به فراخوان تجمع خانواده‌های زندانیان سیاسی، بازداشت شدگان و کشته شدگان اعتراضات اخیر روز سه شنبه در مقابل زندان اوین بپیوندیم!


برچسب‌ها :
نویسنده: | نسخه قابل چاپ | 1397/03/01 - | 1 2 3 4 5 | اشتراک گذاری :

آخرین مطالب

محبوب ترین مطالب

درباره ما

نظرسنجی

آمار وبلاگ

کد های کاربر