خودکشی ۲۰ تن از زلزله‌زدگان استان کرمانشاه

دسته بندی : <-ArchiveEntryCategory->, <-ArchiveEntryCategory->,

یکی از نمایندگان استان کرمانشاه با انتقاد از شیوه کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان زلزله اخیر در این استان، گفت که تاکنون حداقل ۲۰ نفر بر اثر فشارها اقدام به خودکشی کرده و ۴ نفر هم از سرمازدگی مرده‌اند. مسئولان وزارت بهداشت اما مرگ بر اثر سرمازدگی یا خودکشی در میان زلزله‌گان را تکذیب کرده‌اند.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان به نقل از خانه‌ی ملت، روز چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶، شهاب نادری نماینده پاوه در مجلس شورای اسلامی، توصیفی از شرایط امروز زلزله‌زدگان استان کرمانشاه به دست داد که هنوز در انتظار کمک به‌سرمی‌برند و گفت: «برخی از مسئولان در مناطق زلزله‌زده حضور پیدا کردند و قول‌هایی دادند که هیچ کدام از آنها عملی نشد. مردم را در انتظار قرار می‌دهند اما تحمل این انتظارها برای مردم بسیار دشوار است.»به گفته این نماینده مجلس،کمک به مردم مناطق زلزله‌زده تحت‌الشعاع مسائل «سیاسی و جناحی» قرار گرفته در حالی که «فشارها بر مردم بسیار زیاد است و مردم مناطق روستایی بدون سرپناه در شرایط بسیار سختی قرار دارند».


رادیوفردا نوشت: زمین لرزه‌ای که شامگاه ۲۱ آبان در نزدیکی منطقه ازگله استان کرمانشه رخ داد حدود ۶۰۰ کشته و ۱۰ هزار مجروح بر جای گذاشت. این رخداد در عرصه سیاست ایران نیز به منازعاتی انجامید و از جمله مقامات دولت حسن روحانی با اشاره به ویرانی خانه‌های پروژه مسکن مهر که دولت محمود احمدی‌نژاد مبدع آن بود از ناکارآمدی و فساد در این پروژه سخن گفتند.


اما در این مدت نحوه کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان زلزله نیز محل مناقشه بسیار بوده به طوری که گزارش‌های متعددی از کمبود غذا، عدم مقاومت کانکس‌های اسکان موقت در برابر باد و باران و کمبود سرویس بهداشتی در مناطق زلزله‌زده منتشر شده است.


شهاب نادری نماینده مجلس در توصیف گوشه‌ای از آسیب‌هایی که زلزله‌زدگان در معرض آن قرار دارند، گفت: «بر اثر سرمازدگی ۴ نفر فوت کرده‌اند. حداقل ۲۰ نفر هم اقدام به خودکشی کرده‌اند و با توجه به شرایط این آمارها قطعاً روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند.»


وی سپس اضافه کرد: «کدام وجدان بیداری قبول می‌کند دانش‌آموزان ابتدایی زیر چادر تحصیل کنند؟»


ساعتی پس از این اظهارات خبرگزاری تسنیم از قول مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه نوشت که هیچ مورد مرگ ناشی از خودکشی در مناطق زلزله‌زده گزارش نشده است.


آرتین کمالی گفت: «اگر منظور این نماینده مجلس، صرفا اقدام به خودکشی و ناکام‌ ماندن این اقدام بوده که دانشگاه علوم پزشکی استان باید درباره آن نظر بدهد اما اگر منظور، فوت این افراد است بنده این موضوع را تکذیب می‌کنم زیرا پس از زلزله کرمانشاه تا امروز هیچ فوت ناشی از خودکشی در پزشکی قانونی ثبت نشده است.»


طیب قدیمی نماینده ویژه وزیر بهداشت در مناطق زلزله زده غرب کشور هم گفته که هیچ موردی از مرگ بر اثر سرما زدگی یا خودکشی در مناطق زلزله زده غرب کشور مشاهده و ثبت نشده است.


برچسب‌ها :
نویسنده: | نسخه قابل چاپ | 1396/10/07 - | 1 2 3 4 5 | اشتراک گذاری :

Prison sentences for Kurdish mother and daughter begins

دسته بندی : <-ArchiveEntryCategory->,

An Iranian Kurdish woman and her daughter from Sardasht were taken to prison on Wednesday, December 13, 2017, to serve their sentences.


Mrs. Soheila Zobeiri, 46, has been sentenced to 24 months in prison, and her daughter, Safa Hassanpour, 18, to six months, on the charge of “disrupting public order by participating in protest gatherings.”
They were arrested and judged during a protest demonstration in May 2015 against the suspicious death in Mahabad of a young Kurdish woman, Farinaz Khosravani.


Farinaz Khosravani, 26, worked in Tara Hotel of Mahabad but threw herself off the fourth floor’s window on May 4, 2015, and died to defend herself against rape by an Intelligence Ministry agent. Her death was ensued by massive protests in Mahabad and other Kurdish cities.


برچسب‌ها :
نویسنده: | نسخه قابل چاپ | 1396/10/02 - | 1 2 3 4 5 | اشتراک گذاری :

یک دختر جوان کُرد اهل شهرستان سردشت اقدام به خودکشی و جان خود را از دست داد.براساس گزارش رسیده به آژانس خبررسانی کُردپا، روز شنبه یازدهم آذرماه، یک دختر جوان سردشتی به نام "شعله زربان" فرزند محمد با اقدام به خودکشی به زندگی خود پایان داد. منابع محلی اعلام کردند که این دختر جوان کُرد به دلیل "اختلافات خانوادگی" خودکشی کرده است.خودکشی با روش حلق‌آویز و خودسوزی متدوال‌ترین نوع آن در کردستان در بین زنان و مردان است و علت خودکشی بیشتر زنان اختلافات خانوادگی و برای بیشتر مردان فقر و مشکلات مالی و موراد مرتبط با بیکاری بوده است.


به باور کارشناسان دلیل اقدام افراد به خودکشی، صرفا پایان دادن به زندگی نیست بلکه آنها نمی‌دانند چطور باید به زندگی ادامه دهند. به همین جهت امکان پیشگیری از این اقدامات با ارائه مشاوره‌های روانی و حمایت‌های روحی امکان‌پذیر است‌. با این وجود تا کنون مراکز تخصصی محدودی راه‌اندازی شده‌ که به افراد در این زمینه مشاوره بدهند.


برچسب‌ها :
نویسنده: | نسخه قابل چاپ | 1396/09/12 - | 1 2 3 4 5 | اشتراک گذاری :

آخرین مطالب

محبوب ترین مطالب

درباره ما

نظرسنجی

آمار وبلاگ

کد های کاربر